Antigripal FORTE cu gust de portocale pulb./sol.orala N10 prospect

Free

SKU: cabb980bdb8e Categorie:

Descriere

Prospect:

 

DENUMIREA COMERCIALĂ A MEDICAMENTULUI
Antigripal FORTE Cu gust de lamiae pulbere pentru soluție orală
Antigripal FORTE Cu gust de portocale pulbere pentru soluție orală

COMPOZIŢIA CALITATIVĂ ŞI CANTITATIVĂ
1 plic conţine:
Paracetamol…………………………… 750 mg
Acid ascorbic ….………………..200 mg
Cofeină anhidră………………………. 30 mg
Clorhidrat de fenilefrină…………….10 mg
Maleat de feniramină………………… 20 mg
Excipienţi cu efect cunoscut: conţine zahăr.

Proprietăţi farmacodinamice
Grupa farmacoterapeutică: analgezice şi antipiretice, anilide; paracetamol în combinaţie cu
psiholeptice; codul ATC: N02BE51.

Indicaţii terapeutice
Tratamentul simptomatic al infecţiilor respiratorii acute şi gripei:
– febrei;
– cefaleei;
– congestiei nazale;
– rinitei;
– durerilor musculare.
Doze şi mod de administrare
Înainte de administrare pulberea trebuie dizolvată în apă.
Conţinutul unui plic se va turna într-un pahar, care se va umple apoi până la jumătate cu apă fierbinte. Se
amestecă bine. La nevoie, se va adăuga apă rece.
Adulţi (inclusiv vârstnici) şi copii cu vârsta ≥ 15 ani
Se administrează un plic cu pulbere pentru soluție orală la fiecare 4-6 ore, în funcţie de necesitate; nu
trebuie depaşită doza de 4 plicuri în 24 ore.
Copii cu vârsta < 15 ani Nu este recomandat copiilor cu vârsta sub 15 ani. Nu trebuie utilizat mai mult de 5 zile fără recomandarea medicului. Contraindicaţii - Hipersensibilitate la paracetamol sau oricare dintre componentele medicamentului; - ateroscleroză coronariană pronunţată; - hipertensiune portală; - hipertensiune arterială; - diabet zaharat; - administrarea concomitentă a altor medicamente care conţin substanţe active similare componentelor Antigripal FORTE; - administrarea concomitentă a antidepresivelor triciclice, inhibitorilor monoaminooxidazei - (MAO), beta-adrenoblocantelor, inclusiv timp de 2 săptămâni de la finisarea tratamentului cu inhibitorii MAO; - sarcină, perioada de alăptare; - vârsta sub 15 ani; - alcoolism . Atenţionări şi precauţii speciale pentru utilizare Medicamentul se administrează cu precauţie în caz de hipertireoză, feocromocitom, astm bronşic, boala pulmonară obstructivă cronică, emfizem, bronşită cronică, deficit de glucozo-6- fosfatdehidrogenază, afecţiuni sanguine, hiperbilirubinemii congenitale (sindromul Gilbert, DubinJohnson şi Rotor), insuficienţă hepatică şi/sau renală, glaucom cu unghi închis, hiperplazie de prostată. Pe durata tratamentului se va evita consumul băuturilor alcoolice, a remediilor hipnotice şi anxiolitice (tranchilizante). Nu se va administra concomitent cu alte medicamente, care conţin paracetamol. Pacienții cu patologie cardiacă și afecțiuni ale glandei tiroide nu trebuie să administreze medicamentul fără consultația medicului. Medicamentul poate provoca somnolenţă. Antigripal FORTE plicuri conţin zahăr Conţine 3,13 g zahǎr/doză. Acest lucru trebuie avut în vedere la pacienţii cu diabet zaharat. Fertilitatea, sarcina şi alăptarea Deoarece lipsesc datele clinice, siguranţa utilizării medicamentului în timpul sarcinii şi perioadei de alăptare nu este determinată, astfel este contraindicată administrarea medicamentului la această categorie de pacienţi. Efecte asupra capacităţii de a conduce vehicule şi de a folosi utilaje Medicamentul poate prova somnolenţă. Pe durata tratamentului se recomandă de evitat conducerea autovehiculelor şi efectuarea altor activităţi potenţial periculoase, care necesită concentrare sporită a atenţiei şi reacţii psihomotorii rapide.   Atenție! Informațiile prezentate în aceste pagini nu ar trebui utilizate în vederea diagnosticării sau tratării problemelor de sănătate sau pentru înlocuirea medicamentelor și tratamentelor prescrise de către personalul medical autorizat. Toate informațiile de pe acest site sunt furnizate în scopuri informative și ar putea conține unele erori; vă recomandăm să vă ghidați exclusiv după informațiile din prospectul produsului. Uneori, informațiile de pe pagină pot conține inadvertențe: imaginile au un caracter informativ și pot fi modificate de către producător fără notificare prealabilă sau pot conține erori.

Farmacia-ta.md recomandă consultarea medicului sau a farmacistului. Toată informația prezentată are ca scop de informare.