Coldrex Maxgrip pulb./susp.orala lamiie 6.4g Prospect

Free

SKU: 2d307e5f19a1 Categorie:

Descriere

Coldrex Maxgrip Lemon pulbere pentru suspensie orală
Paracetamol/Acid ascorbic/Clorhidrat de fenilefrină

Citiţi cu atenţie şi în întregime acest prospect, deoarece el conţine informaţii importante pentru dumneavoastră.
Acest medicament este disponibil fără prescripţie medicală. Cu toate acestea, este necesar să luaţi Coldrex Maxgrip Lemon, cu atenţie, pentru a obţine cele mai bune rezultate.
– Păstraţi acest prospect. S-ar putea să fie necesar să-l recitiţi.
– Întrebaţi farmacistul dacă aveţi nevoie de mai multe informaţii sau sfaturi.
– Trebuie să vă prezentaţi la medic dacă simptomele dumneavoastră se înrăutăţesc sau nu se îmbunătăţesc după 3 zile.
– Dacă vreuna dintre reacţiile adverse devine gravă sau dacă observaţi orice reacţie adversă nemenţionată în acest prospect, vă rugăm să-i spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Ce găsiţi în acest prospect:
1. Ce este Coldrex Maxgrip Lemon şi pentru ce se utilizează
2. Ce trebuie să ştiţi înainte să luaţi Coldrex Maxgrip Lemon
3. Cum să luaţi Coldrex Maxgrip Lemon
4. Reacţii adverse posibile
5. Cum se păstrează Coldrex Maxgrip Lemon
6. Conţinutul ambalajului şi alte informaţii

1. CE ESTE COLDREX MAXGRIP LEMON ŞI PENTRU CE SE UTILIZEAZĂ
Coldrex Maxgrip Lemon este un medicament împotriva răcelii şi gripei care conţine trei substanţe active:
– paracetamol care ameliorează durerea şi reduce temperatura atunci când aveţi febră;
– clorhidratul de fenilefrină este un decongestionant care desfundă nasul şi sinusurile şi vă ajută să respiraţi mai uşor;
– vitamina C (acidul ascorbic) înlocuieşte vitamina C care se pierde în primele stadii de răceală şi gripă.
Coldrex Maxgrip Lemon este un remediu folosit pentru ameliorarea simptomatică, pe termen scurt a gripei, stărilor febrile, frisoanelor şi răcelilor comune, inclusiv a cefaleei, durerilor în gât, disconfortului şi durerilor, congestiei nazale, sinuzitei precum şi durerii şi catarului nazal acut, asociate acesteia.

2. CE TREBUIE SA STITI INAINTE SA LUATI COLDREX MAXGRIP LEMON
Coldrex Maxgrip Lemon conţine paracetamol.
Dacă luaţi o cantitate prea mare de paracetamol vă puteţi afecta grav ficatul.
Nu utilizaţi Coldrex Maxgrip Lemon:
– dacă sunteţi alergic (hipersensibil) la paracetamol, clorhidrat de fenilefrină, acid ascorbic (vitamina C) sau la oricare dintre celelalte componente ale Coldrex Maxgrip Lemon (vezi pct. 6);
– dacă aveţi boli hepatice sau renale;
– dacă aveţi hipertensiune arterială;
– dacă aveţi o tiroidă hiperactivă (hipertiroidism);
– dacă suferiţi de o boală a inimii (boală cardiacă);
– dacă aveţi diabet zaharat;
– dacă sunteţi în tratament cu alte medicamente (de exemplu antidepresive de tipul inhibitori de monoaminoxidază–IMAO, inclusiv o perioadă de 2 săptămâni de la oprirea tratamentului cu aceştia, beta-blocante); (vezi pct. Folosirea altor medicamente),
– dacă aveţi intoleranţă la unele categorii de glucide (conţine zahăr);
– dacă luați orice alte medicamente pe bază de prescripţie medicală sau disponibile fără prescripţie medicală care conțin paracetamol pentru a trata durerea, febra, simptomele de răceală şi gripă, sau medicamente pentru a vă ajuta să dormiţi.
Citiţi întotdeauna şi urmaţi instrucţiunile de pe ambalaj şi din acest prospect.
Nu administraţi copiilor cu vârsta sub 12 ani, cu excepţia cazului în care medicul recomandă acest lucru.
Aveţi grijă deosebită când luaţi Coldrex Maxgrip Lemon
Cereţi sfatul medicului, înainte de începerea tratamentului cu acest medicament, dacă suferiţi de vreuna din următoarele afecţiuni:
– dacă suferiţi de boli de ficat sau de rinichi ,
– dacă aveţi greutatea sub cea normală sau sunteţi subnutrit
– dacă consumaţi regulat alcool etilic,
Este posibil să fie necesar să evitaţi complet utilizarea acestui produs sau să limitaţi cantitatea de paracetamol pe care o luaţi.
Cereţi sfatul medicului, înainte de începerea tratamentului cu acest medicament, dacă suferiţi de vreuna din următoarele afecţiuni:
– boală renală sau hepatică. Antecedentele de boală hepatică cresc riscul afectării hepatice datorate paracetamolului,
– infecţie gravă, aceasta mărind riscul apariţiei acidozei metabolice.
Simptomele acidozei metabolice includ: respiraţie adâncă, rapidă, dificilă; greaţă, vomă; pierderea poftei de mâncare.
Contactaţi medicul imediat dacă aveţi o combinaţie a acestor simptome.
– glaucom cu unghi închis (tensiune crescută la nivelul ochilor),
– feocromocitom (o tumoră în apropierea rinichilor),
– probleme ale prostatei sau dificultăţi de urinare,
– hipertensiune arterială, boli ale inimii, afecţiuni ale vaselor de sânge (de exemplu sindromul Raynaud, care se poate manifesta sub formă de dureri la nivelul degetelor ca răspuns la frig sau stres), diabet zaharat, hipertiroidism.
– sunteţi însărcinată, încercaţi să rămâneţi însărcinată sau alăptaţi.
Nu depăşiţi doza zilnică recomandată.
Nu se recomandă asocierea cu alte medicamente care conţin paracetamol, medicamente decongestionante (medicamente pentru ameliorarea congestiei, a nasului înfundat) sau alte tratamente pentru tuse, răceală sau gripă.
Este necesară prudenţă la vârstnici şi la pacienţii hipertensivi deoarece fenilefrina poate creşte tensiunea arterială.
Riscul hepatotoxicităţii paracetamolului este mai mare în caz de afectare hepatică preexistentă sau când sunt asociate alte medicamente cu potenţial hepatotoxic sau alcool.
Dacă simptomele de răceală persistă adresaţi-vă medicului.
Cereţi sfatul medicului sau farmacistului dacă nu sunteţi sigur că puteţi lua acest medicament.
Utilizarea altor medicamente
Vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi sau aţi luat recent orice alte medicamente, inclusiv dintre cele eliberate fără prescripţie medicală.
Nu luaţi Coldrex Maxgrip Lemon
– împreună cu alte medicamente care conţin paracetamol;
– împreună cu alte medicamente decongestionante sau pentru ameliorarea tusei, gripei, răcelii sau nasului înfundat;
– împreună cu medicamente care induc enzimele hepatice, de exemplu anumite hipnotice şi medicamente antiepileptice (printre altele primidonă, fenobarbital, fenitoină, carbamazepină) şi rifampicină (utilizată în tratamentul tuberculozei), sunătoare; acelaşi lucru este valabil şi pentru abuzul de alcool etilic;
– dacă sunteţi în tratament cu antidepresive triciclice (amitriptilina) sau de tipul inhibitori de monoaminoxidază IMAO sau beta-blocante folosite în tratamentul problemelor cardiace şi a hipertensiunii arteriale (inclusiv debrisochina, guanetidina, rezerpina, metildopa);
De asemenea, înainte de a lua acest medicament, adresaţi-vă medicului sau farmacistului
– dacă luaţi digoxină sau medicamente similare pentru boli ale inimii;
– dacă luaţi medicamente care blochează sau stimulează senzaţia de foame;
– dacă luaţi warfarină, alte cumarine sau alte medicamente pentru subţierea sângelui (folosite împotriva coagulării sângelui, anticoagulante);
– dacă luaţi metoclopramidă şi domperidonă (stimulează motilitatea stomacului şi a intestinului subţire şi au efecte împotriva vărsăturilor);
– dacă luaţi colestiramină (răşină fixatoare de acizi biliari pentru a trata valorile mari ale colesterolului din sânge);
– dacă luaţi medicamente pentru controlul presiunii sângelui, cum ar fi beta-blocante;
– dacă luaţi medicamente pentru tratarea depresiei, cum ar fi antidepresivele triciclice (amitriptilina);
Modificări ale rezultatelor unor analize de laborator
Dacă urmează să vi se facă analize spuneţi medicului că urmaţi tratament cu Coldrex
Maxgrip Lemon deoarece paracetamolul poate influenţa rezultatele analizelor. Paracetamolul poate influenţa valorile uricemiei determinate prin metoda acidului fosfotungstic (valori fals crescute) şi ale glicemiei, prin metode oxidative (valori fals scăzute).
Sarcina şi alăptarea
Dacă sunteţi gravidă sau alăptaţi, solicitaţi sfatul medicului sau farmacistului înainte de a lua orice medicament, inclusiv Coldrex Maxgrip Lemon.
Coldrex Maxgrip Lemon nu trebuie utilizat în timpul sarcinii sau alăptării, cu excepţia cazurilor în care medicul consideră acest lucru strict necesar.
Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor
Acest produs poate cauza ameţeală. Nu conduceţi vehicule şi nu folosiţi utilaje dacă sunteţi afectaţi de ameţeală în timpul tratamentului cu acest medicament.
Informaţii importante privind unele componente ale Coldrex Maxgrip Lemon
Coldrex Maxgrip Lemon conţine zahăr. Un plic conţine 3,7g zahăr. Dacă medicul dumneavoastră v-a atenţionat că aveţi intoleranţă la unele categorii de glucide, vă rugăm să-l întrebaţi înainte de a lua acest medicament. Acest lucru trebuie avut în vedere la pacienţii cu diabet zaharat

3. CUM SĂ LUAŢI COLDREX MAXGRIP LEMON
Pentru administrare orală.
Adulţi (inclusiv vârstnici) şi copii cu vârsta de 12 ani şi peste
Doza recomandată pentru adulţi (inclusiv vârstnici) şi copiii cu vârsta peste 12 ani este de un plic la fiecare 4 sau 6 ore la nevoie. Nu luaţi mai mult de 4 plicuri în 24 de ore.
Intervalul minim între administrări trebuie să fie de 4 ore.
Luaţi întotdeauna cea mai mică doză eficientă pentru a vă ameliora simptomele.
Medicamentul nu trebuie utilizat mai mult de 7 zile fără recomandarea medicului.
Nu administraţi Coldrex Maxgrip Lemon copiilor cu vârsta mai mică de 12 ani, decât în cazul în care medicul consideră acest lucru necesar.
A nu se depăşi doza recomandată.
Dacă simptomele persistă cereţi sfatul medicului..
Coldrex Maxgrip Lemon se înghite ca o băutură caldă.
Goliţi conţinutul unui plic într-o cană, adăugaţi apă fierbinte şi amestecaţi bine.
Adăugaţi apă rece dacă este necesar.
Adăugaţi apă sau miere, după preferinţă.
Dacă luaţi mai mult decât trebuie din Coldrex Maxgrip Lemon
Solicitaţi imediat consult medical chiar dacă nu aveţi niciun simptom şi explicaţi-i exact cât de mult aţi luat. Medicul dumneavoastră vă va sfătui ce trebuie să faceţi.
Este important să-i spuneţi doctorului, chiar dacă vă simţiţi bine. Dacă o persoană a luat prea mult paracetamol, există un risc serios de leziuni hepatice datorită întârzierii instituirii tratamentului.
În caz de supradozaj se impune tratament medical imediat. Simptomele supradozajului constau în tulburări hepatice, gastro-intestinale, reacţii alergice, dureri de cap, agitaţie, palpitaţii şi creşterea tensiunii arteriale.
Dacă uitaţi să luaţi o doză de Coldrex Maxgrip Lemon
Luaţi o doză atunci când vă amintiţi. Nu luaţi mai mult de o doză la fiecare 4 ore. Nu luaţi două doze o dată pentru doza uitată.
Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

4. REACŢII ADVERSE POSIBILE
Ca toate medicamentele, Coldrex Maxgrip Lemon poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele.
Reacţiile adverse sunt clasificate în funcţie de frecvenţă, utilizând următoarea convenţie:
Foarte frecvente: care afectează mai mult de 1 pacient din 10
Frecvente: care afectează mai puţin de 1 din 10 pacienţi
Mai puţin frecvente: care afectează mai puţin de 1 din 100 pacienţi
Rare: care afectează mai puţin de 1 din 1000 pacienţi
Foarte rare: care afectează mai puţin de 1 din 10000 pacienţi
Cu frecvenţă necunoscută: care nu poate fi estimată din datele disponibile
Reacţii adverse foarte rare includ:
– scăderea numărului unor celule sanguine numite plachete (trombocitopenie);
– erupţii trecătoare pe piele şi alte alergii, inclusiv o reacţie alergică bruscă de mare amploare care implică întregul organism numită anafilaxie;
– îngustarea căilor respiratorii datorită spasmului musculaturii (bronhospasm);
– afecţiuni ale ficatului.
Reacţiile adverse rare pot include:
– erupţii trecătoare pe piele şi alte alergii;
– creşterea tensiunii la nivelul ochilor;
– perceperea supărătoare a bătăilor inimii (palpitaţii);
– dificultăţi de urinare (retenţie urinară).
Reacţiile adverse cu frecvenţă necunoscută pot include:
– creşterea tensiunii arteriale,
– dureri de cap (cefalee);
– senzaţie de ameţeală;
– incapacitate de a dormi (insomnie);
– nervozitate;
– vărsături;
– diaree.
Încetaţi să mai luaţi Coldrex Maxgrip Lemon şi consultaţi medicul dacă observaţi următoarele reacţii adverse care sunt rare:
• iritaţie a pielii, descuamare sau ulcere bucale;
• pierderea vederii, care se poate datora unei tensiuni crescute anormal la nivelul ochilor. Această reacţie este foarte rară dar apare la persoanele care au glaucom.
• vânătaie inexplicabilă sau sângerare neaşteptată;
• dificultate la urinare. Această reacţie poate apare la bărbaţii care au prostata mărită.
• dacă anterior aţi avut dificultăţi de respiraţie când aţi luat aspirină sau alte antiinflamatoare nesteroidiene şi acum aveţi aceeaşi reacţie la acest medicament;
• reacţii alergice cum ar fi iritaţii ale pielii sau mâncărimi, însoţite uneori de probleme respiratorii sau umflarea buzelor, limbii, gâtului sau a feţei;
• puls al inimii neobişnuit de rapid sau o senzaţie neobişnuită de bătăi rapide ale inimii.
Raportarea reacţiilor adverse
Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Acestea includ orice posibile reacţii adverse nemenţionate în acest prospect.
De asemenea, puteţi raporta reacţiile adverse direct prin intermediul sistemului naţional de raportare, ale cărui detalii sunt publicate pe web-site-ul Agenţiei Medicamentului şi Dispozitivelor Medicale: www.amdm.gov.md sau e-mail:[email protected]
Raportând reacţiile adverse, puteţi contribui la furnizarea de informaţii suplimentare privind siguranţa acestui medicament.

5. CUM SE PĂSTREAZĂ COLDREX MAXGRIP LEMON
A nu se lăsa la vederea şi îndemâna copiilor.
Nu utilizaţi Coldrex Maxgrip Lemon după data de expirare înscrisă pe ambalaj (după EXP.).
Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.
A se păstra la temperaturi sub 25°C, în ambalajul original.
Medicamentele nu trebuie aruncate pe calea apei menajere sau a reziduurilor menajere.
Întrebaţi farmacistul cum să eliminaţi medicamentele care nu vă mai sunt necesare. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.

6. CONŢINUTUL AMBALAJULUI ŞI ALTE INFORMAŢII
Ce conţine Coldrex Maxgrip Lemon
Substanţele active din Coldrex Maxgrip Lemon sunt paracetamol 1000 mg, acid ascorbic 40 mg şi clorhidrat de fenilefrină 10 mg.
Celelalte componente sunt: zahăr, acid citric anhidru, citrat de sodiu, amidon de porumb, aromă de lămâie, ciclamat de sodiu, zaharină sodică, dioxid de siliciu coloidal anhidru şi curcumină (E 100).
Cum arată Coldrex Maxgrip Lemon şi conţinutul ambalajului
Pulbere pentru suspensie orală.
Ambalaje
Cutie cu 5 plicuri a câte 6,427 g pulbere orală
Cutie cu 10 plicuri a câte 6,427 g pulbere orală
Deţinătorul Certificatului de înregistrare şi fabricantul
Deţinătorul Certificatului de înregistrare
GlaxoSmithKline Consumer Healthcare S.R.L.
Str. Costache Negri, Nr. 1-5, Opera Center One
Etaj 6 (Zona 2), Sector 5, Bucureşti, România
Fabricantul
SmithKline Beecham S.A.,
Ctra de Ajalvir, Km 2,5, Alcala de Henares 28806, Madrid, Spania
Acest prospect a fost aprobat în Februarie 2021.
Informaţii detaliate privind acest medicament sunt disponibile pe site-ul Agenţiei Medicamentului şi Dispozitivelor Medicale (AMDM) http://nomenclator.amdm.gov.md/