Diclofenac 1% 40g gel N1 (Hemofarm) prospect

Free

SKU: 1a3a20ba002f Categorie:

Descriere

Prospect:

 

DENUMIREA COMERCIALĂ A MEDICAMENTULUI Diclofenac 10 mg/g gel
COMPOZIŢIA CALITATIVĂ ŞI CANTITATIVĂ 1g gel conține substanța activă diclofenac dietilamină 11,60 (echivalent cu 10 mg diclofenac sodic).
Indicaţii terapeutice Diclofenac gel este indicat în calitate de remediu antiinflamator și analgezic în tratamentul simptomatic în următoarelor stări patologice: – Afecțiuni ale țesuturilor moi: traume ale tendoanelor, ligamentelor, mușchilor și articulațiilor în rezultatul entorselor, luxaţiilor (inclusiv traume sportive); – Afectarea reumatică localizată a țesuturilor moi: tendinită, ( inclusiv "umăr înghețat"), bursită, sindromul umăr-mână, periartropatie; Diclofenac gel se utilizează ca medicație adjuvantă în tratamentul artritelor și osteoartrozelor.
Doze şi mod de administrare Modul de administrare – cutanat. Adulților și copiilor peste 14 ani preparatul se va aplica în strat subțire pe zona afectată, de 3-4 ori pe zi și se masează ușor. Cantitatea de gel depinde de zona dureroasă. Doza unică este de 2-4 g (o cantitate de dimensiunile unei vișine mari). După aplicarea preparatului e necesară spălarea mâinilor. Timpul între aplicări trebuie să fie de cel puțin 4 ore. Gelul se aplică nu mai mult de 4 ori în zi. Durata tratamentului depinde de indicațiile terapeutice și de răspunsul pacientului la tratament. În cazul artritelor, pentru a acționa asupra articulațiilor și de a avea un efect pozitiv gelul se utilizează timp de 7 zile. Dacă e necesară utilizarea mai îndelungată se va discuta cu medicul sau farmacistul, apoi durata tratamentului poate fi prelungită până la 14 zile. Dacă după 7 zile nu se observă ameliorarea simptomelor sau acestea se agravează pacientul trebuie să se prezinte la medic. Consultația medicului e obligatorie dacă sunt afectate 2 articulații mari. Preparatul nu trebuie utilizat mai mult de 14 zile. Vârstnici Nu este necesară ajustarea dozei. Copii Diclofenac nu este recomandat copiilor cu vârsta sub 14 ani, deoarece nu există studii care stabilesc siguranța și eficacitatea la acest grup de pacienți.
Contraindicaţii Hipersensibilitate la diclofenac, acid acetilsalicilic, preparate antiinflamatoare nesteroidene sau oricare dintre excipienții enumerați la pct. 6.1; Pacienții ce suferă de hipersensibilitate la acid acetilsalicilic sau la alte antiinflamatoare nesteroidiene, care se poate manifesta prin astm bronșic, bronchospasm, urticarie sau rinită alergică; Sarcina (trimestrul III); Tratamentul concomitent cu AINS orale; Nu se va folosi împreună cu alte remedii medicamentoase cu conținut de diclofenac; Copii cu vârsta până la 14 ani.
https://bit.ly/3w15qOF

 

Atenție! Informațiile prezentate în aceste pagini nu ar trebui utilizate în vederea diagnosticării sau tratării problemelor de sănătate sau pentru înlocuirea medicamentelor și tratamentelor prescrise de către personalul medical autorizat. Toate informațiile de pe acest site sunt furnizate în scopuri informative și ar putea conține unele erori; vă recomandăm să vă ghidați exclusiv după informațiile din prospectul produsului. Uneori, informațiile de pe pagină pot conține inadvertențe: imaginile au un caracter informativ și pot fi modificate de către producător fără notificare prealabilă sau pot conține erori.

Farmacia-ta.md recomandă consultarea medicului sau a farmacistului. Toată informația prezentată are ca scop de informare.