Fluditec p/u adulti 5% 125ml sirop prospect

Free

SKU: 1f8c0698f87a Categorie:

Descriere

Prospect:

 

Descriere: 1 ml sirop conţine:
substanţa activă: carbocisteină 50 mg; excipienţi: glicerol, parahidroxibenzoat de metil (E 218), zaharoză, colorant Sunset Yellow (E 110), colorant Patent Blue V (E 131), hidroxid de sodiu, aromă de caramelă, apă purificată.
Indicatii: Afecţiuni bronhopulmonare acute şi cronice (traheită, bronşită, traheobronşită, astm bronşic, bronşiectazii) şi afecţiuni inflamatoare ale cavităţii nazale, nazofaringelui, sinusurilor paranazale şi urechii medii (rinită, adenoidită, sinuzită, otită medie), însoţite de formarea unei secret vâscos, greu de eliminat (spută, mucus); pregătirea pentru bronhoscopie şi/sau bronhografie.
Mod de administrare: Pentru administrare orală. Adulţi: câte 15 ml sirop de 3 ori pe zi, de preferinţă cu 1 oră până la masă sau peste 2 ore după masă. Tratamentul nu se va prelungi mai mult de 8-10 zile fără consultarea medicului. 15 ml sirop conţin 750 mg carbocisteină.
Contraindicatii: Hipersensibilitate la carbocisteină sau la alte componente ale preparatului;
ulcer gastric şi duodenal activ;
glomerulonefrită cronică (în acutizare), cistită;
vârsta sub 15 ani;
sarcina (I trimestru).
Reactii adverse: Convenţia MedDRA privind frecvenţa
Foarte frecvente (>1/10) Frecvente (>1/100 şi <1/10) Mai puţin frecvente (>1/1000 şi <1/100) Rare (>1/10000 şi <1/1000) Foarte rare (<1/10000) Cu frecvenţă necunoscută (care nu pot fi estimate din datele disponibile). Tulburări ale sistemului imunitar: foarte rare – reacţii alergice (prurit, urticarie, exantem, edem angioneurotic). Tulburări ale sistemului nervos: ameţeli, fatigabilitate, stare de rău general. Tulburări gastrointestinale: greaţă, vomă, diaree, dureri în epigastru, meteorism, hemoragii gastrointestinale. Dacă oricare din reacţiile adverse indicate se agravează sau apar alte reacţii adverse, care nu sunt indicate în instrucţiunea pentru administrare, e necesar de informat medicul. Conditii de pastrare: A se păstra la temperatura sub 25 ºC. A nu se lăsa la îndemâna şi vederea copiilor. Termen de valabilitate 2 ani. A nu se utiliza după data de expirare indicată pe ambalaj.   Atenție! Informațiile prezentate în aceste pagini nu ar trebui utilizate în vederea diagnosticării sau tratării problemelor de sănătate sau pentru înlocuirea medicamentelor și tratamentelor prescrise de către personalul medical autorizat. Toate informațiile de pe acest site sunt furnizate în scopuri informative și ar putea conține unele erori; vă recomandăm să vă ghidați exclusiv după informațiile din prospectul produsului. Uneori, informațiile de pe pagină pot conține inadvertențe: imaginile au un caracter informativ și pot fi modificate de către producător fără notificare prealabilă sau pot conține erori.

Farmacia-ta.md recomandă consultarea medicului sau a farmacistului. Toată informația prezentată are ca scop de informare.